Biuro podróży ANCORA w Częstochowie

GRECJA

PROGRAM WYCIECZKI*

DZIEŃ I
Wyjazd z miejsca zbiórki. 
Przejazd do hotelu w okolicach Budapesztu.
Obiadokolacja.
Nocleg.

DZIEŃ II
Wyjazd z Budapesztu ok. godz.6:30.
Przyjazd do Salonik na nocleg – Hotel Filippos , zakwaterowanie, obiadokolacja.

DZIEŃ III
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Riwiery Olimpijskiej. Przejazd do punktu widokowego na wysokość 940 m n.p.m skąd roztacza się widok na najwyższy szczyt masywu Olimpu – Mytikas (siedziba 12 bóstw olimpijskich).
Przejazd na zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miejsc w Grecji – Meteorów, klasztorów zawieszonych w powietrzu. Objedziemy szczyty skalistych turni, aby zobaczyć wszystkie 6 monastyrów. W każdym z nich toczy się życie monastyczne. Wejdziemy na teren jednego z największych, zwiedzimy cerkiew z ręcznie dekorowanym katolikonem oraz ikonostasem, zobaczymy muzeum, a w nim najstarsze, ręcznie pisane ikony, krucyfiksy i szaty liturgiczne tkane przez mnichów. Poczujemy niewątpliwie klimat ascezy i mrocznego Bizancjum, w okresie którego powstawały wyjątkowe dzieła i budowle. Przejazd do pracowni ikon, w której posłuchamy i zobaczymy jak dzisiaj pisane są ikony, w jaki sposób pokrywane są złotem i postarzane.
Zakwaterowanie w hotelu w Kalambace -Kosta Famissi Hotel. 
Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ IV
Po śniadaniu przejazd w stronę Środka Świata Greckiego – do Delf.
Zwiedzimy Sanktuarium Apollina ze świątynia poświęconą bóstwu. Święta drogą przejdziemy miedzy licznymi skarbcami, zatrzymamy się przy słynnym czakramie, który uważany był przez Starożytnych za Pępek Świata – Środek Ziemi. To jeden z 7 czakramow o energii pozytywnej dla organizmu ludzkiego. Przejdziemy do miejsca, w którym niegdyś składano ofiary wyroczni delfickiej – przepowiednie które były najbardziej wiarygodne i sprawdzały się w całości.
Będziemy mieli także niebywałą okazję wejść do teatru rzymskiego oraz zobaczyć Gimnazjon, w którym przygotowywali się sportowcy przed Igrzyskami Pytyjskimi, na równi ważnymi z tymi w Olimpii.
Po zwiedzaniu przejazd w stronę Tolo.
Postój nad Kanałem Korynckim, który robi ogromne wrażenie. Przekopywany był od 602 r p.n.e do 1896 r. Jest niemalże w całości stworzony przez człowieka przy minimalnym wkładzie maszyn. Łączy dwa morza : Jońskie i Egejskie oraz skraca drogę miedzy wyspami i kontynentami. Będziemy mieli okazje stanąć na moście granicznym i z wysokości 75 m spojrzeć na efekt pracy: Periandera, Kaliguli, Juliusza Ceazara, Nerona i innych wielkich tego świata.
Zakwaterowanie w hotelu nad morzem w Tolo .
Obiadokolacja.
Nocleg.

DZIEŃ V
Czas wolny lub możliwość odbycia rejsu na wyspy Hydre i Spetses.
Hydra- najciekawsza z wysp archipelagu. Nie ma na niej ruchu kołowego. Cały transport odbywa się na grzbiecie osiołków lub konno. Jest przykładem kamiennej architektury wyspiarskiej i niezbywalnego piękna. To ulubione miejsce Roberta Retforda, Lizy Minelli i z pewnością nasze po wizycie na niej. Zwiedzimy cerkiew Metropolitalna, pokluczymy po wąskich, kamiennych traktach i tysiącach schodów do zapierających dech w piersiach punktów widokowych. Spetses jest zdecydowanie inna – mimo, iż niewielka to bardzo kosmopolityczna: rodzina Hiltonów, Big czy właściciel znanej marki piwa Amstel upodobali sobie właśnie ta wyspę na miejsce odpoczynku. Liczne zatoczki i lazurowe w nich morze przyprawiają o zawrót głowy.
Powrót do hotelu na kolację.

DZIEŃ VI
Przejazd na zwiedzanie Argolidy: Nafplionu – stolicy młodej niepodległej Grecji. Tutaj zasiadało pierwsze Zgromadzenie Narodowe, tutaj dokonano zamachu na pierwszego prezydenta Grecji oraz tutaj pomieszkiwała rodzina pierwszego króla. Nad miastem górują 2 forty, na środku zatoki na miasto spogląda bastion – ten wyjątkowy wenecki klimat sprawił, ze Nafplio jest jednym z najpiękniejszych miast Grecji.
Przejazd do Myken. Wejdziemy do grobu Agamemnona – Skarbaca Atreusza, przez Bramę Lwoc przechodząc zwiedzimy cytadele mykeńska. Wejdziemy do muzeum, w którym kilogramy złota w wyrobach udowodnia nam jak bardzo rozwinięta była kultura mykeńska. Złota maska Agamemnona i jej historia przybliży istotę rodu Atrydów.
Powrót do hotelu w Tolo, czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ VII
Czas wolny. Świadczenia w hotelu.

DZIEŃ VIII
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Starożytnego Koryntu, który był jednym z największych i najważniejszych państw-miast Grecji oraz ważnym centrum kultury i sztuki greckiej. Zobaczymy beme Św. Pawła, który podczas swojej drugiej podróży misyjnej nauczał tu przez półtora roku i założył gminę chrześcijańską. Znane są jego listy związane z mieszkańcami miasta: Listy do Koryntian.
Następnie Ateny poznamy zwiedzając m.in: Akropol z Partenonem, Erechtejonem i Propylejami. Zobaczymy Agore Grecka, Forum Romanum, Świątynie Zeusa Olimpijskiego. Wejdziemy na Wzgórze Aresa, zwane potocznie Areopagiem, to tutaj zjawił św. Paweł, który, jak można przeczytać w „Dziejach Apostolskich” przemawiał do członków Areopagu i zdołał przekonać areopagitę Dionizosa do przejścia na wiarę chrześcijańską. Na pamiątkę tego wydarzenia, ateńczycy umieścili na wzgórzu w 1938 r. specjalną tabliczkę ze stosownym fragmentem z Dziejów Apostolskich. Zakwaterowanie w hotelu w Atenach.
Wieczorny objazd miasta podczas którego zobaczmy: Tryptyk Ateński, Stadion Panatenajski przy którym kończy się 42 km biegu maratońskiego, zobaczymy teatralna zmianę warty pod Parlamentem (przy Grobie Nieznanego Żołnierza). Spacer po Place – niegdyś dzielnicy rzemieślniczej, a dzisiaj rozrywkowo – handlowej, nad którą króluje podświetlony nocą Akropol.
Zakwaterowanie w Atenach – Hotel Mirabello, Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ IX
Po śniadaniu przejazd na północ. Po drodze postój w Thermopilach – wyjątkowe dla Greków historyczne miejsce słynnej bitwy 480 r p.n.e miedzy Persami i Grekami. Zobaczymy pomnik Leonidasa.

Zwiedzanie Salonik: Biała Wieża – symbol miasta, zobaczymy okazały pomnik Aleksandra Wielkiego, który dosiada swego konia Bucefała, oraz pomnik Filipa II. Następnie odwiedzimy Bazylikę św. Dimitrosa, posiadająca kaplicę z relikwiami świętego Dymitra, objazd miasta: zobaczymy Rotundę, pochodzi z przełomu III i IV wieku jest najstarszym zabytkiem Salonik. Niegdyś tworzyła całość z Łukiem Galeriusza (wraz z Łukiem, hipodromem i pałacem cesarskim tworzyła jeden imponujący kompleks), Łuk Galeriusza (Kamara), to najbardziej charakterystyczny zabytek miasta. Wzniesiony został po zwycięstwie nad Persami w 297 roku. Niegdyś majestatyczny łuk tworzyły cztery filary – do naszych czasów jednak zachowały się tylko dwa.
Zakwaterowanie w Salonikach – Hotel Filippos. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ X
Śniadanie. Wyjazd do Budapesztu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ XI
Śniadanie. Wyjazd do Polski

* Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od potrzeb grupy.

CENA ZAWIERA:
– przejazd klimatyzowanym autokarem,
– 2 noclegi tranzytowe w okolicach Budapesztu z wyżywieniem HB,
– 8 noclegów w Grecji z wyżywieniem HB,
– ubezpieczenie KL, NNW
– opiekę pilota,
– opłatę na lokalnych przewodników.

CENA NIE ZAWIERA:
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów,
– opłaty klimatycznej.