Biuro podróży ANCORA w Częstochowie

KOWNO - RYGA - TALLIN - SANKT PETERSBURG - MOSKWA - REZEKNE - WILNO

PROGRAM WYCIECZKI*

DZIEŃ I
Wyjazd z miejsca zbiórki o godz. 4.00. 
Przejazd do Kowna (krótkie zwiedzanie).
Następnie przejazd do Rygi.
Zakwaterowanie w hotelu.
Obiadokolacja.
Nocleg.

DZIEŃ II
Ryga.
Po śniadaniu zwiedzanie miasta z przewodnikiem, m.in.: katedra, kościół św. Piotra ze 140-metrową wieżą, domy zabytkowe, gildie kupieckie z XIX wieku i mury obronne, ratusz.
Wyjazd w kierunku Estonii – KIRCHOLM, wieś na południe od Rygi, na lewym brzegu Dźwiny, miejsce zwycięskiej bitwy polskiej husarii, która 27 IX 1605 rozegrała się pod wodzą J.K. Chodkiewicza, obecnie Salaspils – granica Łotwa / Estonia – Parnawa – TALLIN, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ III
Tallin. 
Po śniadaniu zwiedzanie zabytków Dolnego i Górnego Miasta, m.in.: zamek, katedra, kościoły: św. Olafa, św. Piotra i Pawła, ratusz, pozostałości obwarowań miejskich, pałac – rezydencja Piotra I Wielkiego, Wielka Gildia (XV w.), Gildia św. Olafa, gotyckie domy mieszkalne, Dom Bractwa Czarnogłowych, Brama Morska – granica Estonia / Rosja – PETERSBURG, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ IV
Petersburg.
Po śniadaniu wycieczka do PETERHOFU, zwiedzanie Parku Dolnego, gdzie zgromadzone są najpiękniejsze fontanny i kaskady. Dalej wycieczka objazdowa po mieście, m.in.: Plac Teatralny, nabrzeże Newy, Pałac Zimowy, Wyspa Wasilewska, Pałac Marmurowy, Newski Prospekt, Smolny, krążownik „Aurora”, Sobór Kazański, katedra Św. Izaaka (wewnątrz), Admiralicja, Twierdza Pietropawłowska (wewnątrz) z katedrą Piotra i Pawła, w której znajdują się groby carów.
Powrót do hotelu.
Obiadokolacja.
Rejs statkiem po Newie (fakultatywnie).
Nocleg.

DZIEŃ V
Petersburg. 
Po śniadaniu zwiedzanie – Ławra Aleksandro-Newska, cerkiew „Spas na Krowi” oraz Pałac Zimowy w którym znajduje się jedno z największych muzeów świata – ERMITAŻ.
Obiadokolacja.
Czas wolny.
Fakultatywnie – wieczorek folklorystyczny w Pałacu Mikołajewskim z poczęstunkiem (dodatkowo płatne). Nocleg.

DZIEŃ VI
Petersburg – po śniadaniu wykwaterowanie.
Przejazd do Moskwy, zakwaterowanie w hotelu.
Obiadokolacja.
Nocleg.

DZIEŃ VII
Po śniadaniu autokarowa wycieczka objazdowa: plac Czerwony, oglądanie z zewnątrz soboru Kazańskiego, cerkwi Wasyla Błażennego, Muzeum Historycznego, „WierchnijeTargowyjeRiady” – Główny Powszechny Dom Towarowy (GUM), przejazd wybrzeżem Sofijskim (panorama Kremla z drugiej strony rzeki Moskwy), Worobiowe Wzgórza, cerkiew Chrystusa Zbawiciela, klasztor Nowodziewiczy, wybudowany w 1524 roku oraz cmentarz Nowodziewiczy na którym pochowani m.in.: M. Bulhakow, M. Gogol, R. Gorbaczowa, W. Majakowski, B. Jelcyn i wielu innych znanych osobistości.
Czas wolny na spacer moskiewskimi bulwarami, zwiedzanie placu Teatralnego (oglądanie z zewnątrz Teatru Wielkiego, hotelu „Metropol”).
Powrót metrem do hotelu.

DZIEŃ VIII
Po śniadaniu ciąg dalszy zwiedzania miasta z przewodnikiem (przejazdy metrem): Kreml z soborami, Zbrojownia z kolekcją koron carskich, jajek Faberge i tronów carskich, Armata Carska (Car–puszka) i największy na świecie Dzwon Carski (Car–kołokoł). Dalej zwiedzanie Galerii Trietiakowskiej – największego i zarazem najbardziej znaczącego zbioru sztuki rosyjskiej oraz najokazalszych stacji metra moskiewskiego.
Czas wolny na spacer słynnym Arbatem, ew. fakultatywnie rejs po rzece Moskwa.
Powrót metrem do hotelu.
Nocleg.

DZIEŃ IX
Po śniadaniu przejazd do SERGIJEW POSAD – „rosyjskiej Częstochowy”, zwiedzanie ławry z XVI w.
Obiad.
Powrót do Moskwy.
Czas wolny.
Nocleg.
Siergijew Posad – największy klasztor w Rosji „rosyjska Częstochowa”. Pielgrzymi do dziś gromadzą się przed szczątkami „strażnika ruskiej ziemi” Sergiusza Radoneżskiego, nietkniętymi przed rozkład. Miasto kilka razy zmieniało nazwę, a w czasach radzieckich nazywano było Zagorskiem. Do 1969 r. miasto było zamknięte dla turystów z powodu prowadzonych tu ściśle tajnych badań z dziedziny obronności, m. in. mieścił się tutaj instytut badawczy zajmujący się bronią biologiczną. Sergijew Posad jest znany nie tylko jako ośrodek pielgrzymkowy, ale również jako miejsce „narodzin” znanej na całym świecie rosyjskiej lalki – Matrioszki.

DZIEŃ X
Po śniadaniu przejazd Moskwa-Rzeczyca(Rezekne) na Łotwie.
Zakwaterowanie w hotelu.
Obiadokolacja.
Nocleg.

DZIEŃ XI
Śniadanie. Następnie Rzeczyca-Dyneburg, zwiedzanie Dyneburga.
Dyneburg (j. pol. – Dźwinów) jest bardzo polski. W mieście i okolicach funkcjonują szkoły, gdzie zajęcia prowadzone są w naszym języku, aktywnie działa oddział Związku Polaków na Łotwie. Polska parafia przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP to jeden z głównych ośrodków życia polskiego. Ludzie na ulicach chętnie rozmawiają.
Przejazd do Wilna.
Zakwaterowanie w hotelu.
Obiadokolacja.
Nocleg.

DZIEŃ XII
Po śniadaniu, zwiedzanie Wilna (Ostra Brama, Starówka, Cmentarz na Rossie),
Przejazd do Kłobucka, przyjazd w godzinach nocnych.

* Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od potrzeb grupy.

CENA ZAWIERA:
– opiekę pilota podczas całego pobytu,
– 11 noclegów w pokojach 2 – osobowych w hotelach ***: 1 nocleg w hotelu w Rydze, 1 nocleg w hotelu w Tallinie, 3 noclegi w hotelu w Petersburgu, 4 noclegi w hotelu w Moskwie, 1 nocleg w hotelu w Rezekne,
1 nocleg w hotelu w Wilnie
– wyżywienie: 11 śniadań, 11 obiadokolacji,
– lokalnych przewodników,
– ubezpieczenie NNW + KL,
– opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – wg Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 21.11.2016 r.

CENA NIE ZAWIERA:
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów,
– wizy do Rosji (około 400 zł).