TARNOWSKIE GÓRY
Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyk, należącej do założonej w 1784 roku państwowej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk . Sztolnia Czarnego Pstrąga (wraz z Zabytkową Kopalnia Srebra oraz innymi obiektami pokopalnianymi) została zgłoszona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisu na listę dokonano podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie 9 lipca 2017.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (dawniej Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych) to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Zabytkową Kopalnią Srebra oraz Sztolnią Czarnego Pstrąga zarządza Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Od 19 października 2006 Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podziemia zabytkowej kopalni i Sztolnia Czarnego Pstrąga zostały uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 2004 roku.
PROGRAM WYCIECZKI*
DZIEŃ I
Zbiórka ok. godz. 8:15. Godz. 8:30 – wyjazd, przejazd do Tarnowskich Gór.
Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga – wędrując alejkami Parku Repeckiego, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi, którymi turyści przemierzają 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga. Warto przyjrzeć się tym obiektom nieco bliżej. Idąc od strony parkingu przy ul. Repeckiej, pierwszy napotkany budynek to szyb Sylwester. W dawnej nomenklaturze funkcjonuje jako szyb sztolniowy nr 17. Drugi budynek to szyb Ewa, który występuje w literaturze fachowej jako szyb sztolniowy nr 13.
Następnie zwiedzanie Kopalni Srebra – zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Po wizycie w Muzeum Górnictwa turyści pobierają kaski, wsiadają do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjeżdżają na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczyna się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji trasy jest przepływ łodziami. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.
Wyjazd w drogę powrotną . * Istnieje możliwość organizacji obiadu ( dodatkowa płatne).
Powrót do Częstochowy.
* Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od potrzeb grupy i warunków atmosferycznych.
CENA ZAWIERA:
– przejazd autokarem,
– ubezpieczenie,
– wstęp do Sztolni Czarnego Pstrąga – zwiedzanie z przewodnikiem,
– wstęp do Kopalni Srebra – zwiedzanie z przewodnikiem,
– opiekę pilota,
– obiad