Biuro podróży ANCORA w Częstochowie

POZNAŃ - GNIEZNO - BISKUPIN

PROGRAM WYCIECZKI*

DZIEŃ I
Wyjazd z miejsca zbiórki ok. godz. 6:30, przejazd do Kórnika – zwiedzanie zamku. Zamek jest bez wątpienia głównym obiektem turystycznym miasta Kórnik, leżącego nieopodal Poznania. Jest on nie tylko siedzibą biblioteki rodowej Działyńskich, obecnie Polskiej Akademii Nauk, ale także wspaniałym obiektem architektonicznym, mieszczącym w swych wnętrzach muzeum. Historia zamku w postaci murowanej sięga pierwszej połowy XV wieku, zaś jego obecna postać wywodzi się z przebudowy z około połowy XIX wieku.
Przejazd do Biskupina – wizyta w najbardziej znanym rezerwacie archeologicznym w Europie Środkowej. Miejscowość leżąca 2 km od Gąsawy. Na półwyspie jeziora Biskupińskiego osada obronna związana z ludnością kultury łużyckiej, założona ok. roku 740 p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej in situ z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie powstała osada, którą w czasie największego rozkwitu mogło zamieszkiwać od 900 do 1200 osób. Wyspa otoczona falochronem (ok. 30.000 pali drewnianych wbitych w dno jeziora pod kątem 45%), oraz wałem drewnianym o wysokości 6 m. wypełnionym kamieniami i piaskiem.
Przejazd do miejscowości Łubowo. Zakwaterowanie w hotelu . Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ II
Śniadanie. Następnie przejazd do Gniezna – Pierwsza Stolica Polski, Miasto Świętego Wojciecha, położone na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, na siedmiu wzgórzach. Wzgórze Lecha, Góra Królewska staje się miejscem posadowienia grodu książęcego i trzech podgrodzi, który staje się centrum powstającego państwa polskiego. W roku 970 powstaje pierwsza świątynia, określana mianem ” Matka Polskich Katedr”. Tuż za jej murami zostaje pochowana żona Mieszka I, a w roku 999, w ołtarzu świątyni zostaje złożone ciało pierwszego polskiego świętego- Wojciecha. W 1025 roku katedra staje się miejscem koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II. Gniezno było świadkiem koronacji 5 pierwszych królów Polski. Katedra pw. Wniebowzięcia NMP, Sanktuarium św. Wojciecha, w głównym zrębie gotycka , w podziemiach zachowane relikty wcześniejszych budowli, pozostałość ogniska wiciowego i groby romańskie. Pod nawą południową nekropolia Prymasów Polski. Najcenniejszy zabytek katedry to słynne romańskie ” Drzwi Gnieźnieńskie” wykonane w IV ćwierci wieku XII, nazywane ” Klejnotem Królestwa”.
Wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego – udział w warsztatach tematycznych dostosowanych odpowiednio do kategorii wiekowej dzieci.
Następnie – Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia Katedry, wieża widokowa, Kościół na Wzgórzu, Park Piastowski. Wizyta w „ Parowozowni”, Rynek miasta, Trakt Królewski. Powrót do hotelu na obiadokolację. Nocleg.

DZIEŃ III
Śniadanie, przejazd do Poznania – zwiedzanie miasta: Stary Rynek: fasada Ratusza, uznanym za perłę renesansu, Fontanna: Prozerpiny, Marsa, Apolla, Neptuna, Domki Budniczych, Pręgierz, Katedra, Brama Poznańska, Rezerwat Archeologiczny, Muzeum Archidiecezjalne, obiad, wyjazd w drogę powrotną.
Powrót do Częstochowy około 21:30

* Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od potrzeb grupy i warunków atmosferycznych.

CENA ZAWIERA:
– 2 noclegi w hotelu ,
– wyżywienie :2-śniadanie,2-obiadokolacja,
– transport w obydwie strony,
– opieka pilota-przewodnika,
– obiad w ostatnim dniu pobytu,
– ubezpieczenie.